Általánosságban elmondható, hogy sokat hallunk az Omega-3 és az Omega-6 zsírsavak egészségünkre gyakorolt hatásairól és egészségünkhöz nélkülözhetetlen szerepéről. Azonban teljesen jogosan merülhet fel a kérdés bennünk, melyik esszenciális zsírsavból, mennyit fogyasszunk? Ez egyáltalán nem mindegy, mert feltétlen fontos a két zsírsav arányát is szem előtt tartani. De nézzük meg részletesen, miről is van szó!
Az Omega-3 esszenciális zsírsav, amelynek legimsertebb képviselői az eikozapentaénsav (EPA), a dokozahexaénsav (DHA) és az alfa-linolénsav (ALA), az omega-6 zsírsavak közül az esszenciális pedig a linolsav és az arachidonsav. A megfelelő mennyiség mellett pedig rettentő fontos ezeket a zsírsavakat az étrendünk egy optimális arányban tartalmazza (omega-3 és omega-6 fogyasztása 1:3-1:5 arányban javasolt). Miért fontos ez ennyire? Az omega-6 zsírsavak fogyasztása ugyanis sok esetben a többszöröse az ajánlottnak, amelynek bizony igen komoly következményei is lehetnek még az omega-6 zsírsavak jótékony tulajdonságai mellett is.
Omega-6 zsírsavak túlzott fogyasztásának következményei:
- hozzájárulhat gyulladásos folyamatok kialakulásához
- káros szabad gyöök képződését támogatja
- megnövelheti az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát
Ahhoz, hogy étrendünk a legmegfelelőbb arányban tartalmazzon omega-3 és omega-6 zsírsavakat érdemes néhány fontos tanácsot megfogadni:
- Mivel halak kiváló forrásai az Omega-3 zsírsavaknak, így érdemes hetente 3 alkalommal valamilyen halételt fogyasztanunk.
- Az olajos magvak rendszeres fogyasztása is ajánlott, így érdemes hetente többször is beilleszteni étrendünkbe.
- csökkentsük a bő zsiradékban való sütést, ezzel is csökkenthetjük az omega-6 zsírsav túlzott fogyasztását.
- Bátran alkalmazhatjuk napi étrendünkbe a lenmag-, a repce-, a kendermag-, a dió-, valamint az olívaolajat, amelyekkel pótolhatjuk a telítetlen zsírsavak
bevitelét.
Fontos! Az olajok összetétele komoly különbségeket mutat. A lenmagolaj az egyetlen olajfajta, amely több omega-3 zsírsavat tartalmaz, mint omega-6-ot. A repceolajban közel azonos a mennyiségük (1:2 arányú), a kenderolaj 1:3 arányt mutat, míg a dióolaj 1:6-ot, az olívaolaj 1:11-et, a kukoricacsíra-olaj 1:50-et és a jól ismert napraforgóolaj 1:120-at.
Az omega-3 és az omega-6 zsírsavak nemcsak önmagukban számítanak, a kettő egyensúlya is nagyon lényeges. Ez a két zsírsav ugyanis együttesen szabályozzák a prosztaglandinok szintjét. Ezek létfontosságú, hormonokhoz hasonló anyagok, melyek testünk fő szervrendszereinek megfelelő működésében vesznek részt.
A JutaVit Omega-3 pro mélytengeri halolaj kapszula nagy mennyiségben tartalmaz többszörösen telítetlen EPA és DHA zsírsavakat.
Az omega-3 zsírsavak (tengeri halak) rendszeres fogyasztása hozzájárul a vérzsírok normál szintjének megtartásához, az egészséges szívműködéshez.
A GAL Halolaj Omega-3 jól hasznosuló, természetes formájában tartalmazza az omega-3 teljes spektrumát koncentráltan, természetes tokoferolokkal (E-vitamin) együtt.
Kapszulánként 530 mg halolaj - 149 meg EPA- és 101 DHA-zsírsav tartalommal.
Kapszulánként 700 mg DHA-t tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény.
22 esszenciális illóolaj egyedülálló keveréke. Táplálja és erősíti a hajat anélkül, hogy elnehezítené.